Nevybuchlé bomby.

 

Je to již osmnáct roků po válce, ale stále se nachází hrozná památka – nevybuchlá munice. Jako doklad slouží Ždírec nad Doubravou. V pětačtyřicátém roce se zde soustředila silná německá vojska a pokoušela se o útok. Po leteckém náletu zůstalo v obci sedmnáct nevybuchlých  sto až třísetkilogramových bomb, které jsou zabořeny hluboko  v zemi na různých místech obce.

 V tomto týdnu začal pyrotechnik  z krajské Veřejné bezpečnosti  soudruh Rudolf Havelka  „čistit terén“.  Práce je to nebezpečná a také zdlouhavá. Dopady bomb na katastrální mapě jsou sice vyznačeny, ale nejsou přesné. Při hledání jedné bomby se přeházelo nejméně kubíků zeminy a ještě se nenašla. Zde již musí pomoci geologové se svými  speciálními přístroji, které přesně určí místo dopadu. Tato práce si vyžádá několik úmorných týdnů. Nakonec ještě v příštím roce se bude pokračovat  v čištění rybníka od munice, která je zde rovněž od konce druhé světové války.

                                                              

                                   Nakládání nalezené bomby na auto státních lesů a odvoz k likvidaci.

 

          Cesta vysočiny (jk.) 1963

 

Poz. Nevybuchlých bomb bylo ve skutečnosti mnohem více, v kronice obce Ždírec je zaznamenáno až 84 kusů, z nichž některé dosud leží tam, kam spadly 9.V.1945.

       Rybníkem v textu je myšlena Bělouškova sádka (dnešní požární nádrž), do čištění se dlouho nikomu nechtělo, protože se předpokládalo že tam bude spousta nevybuchlé německé munice velkých ráží. Ve skutečnosti šlo hlavně o pěchotní munici, granáty, torza zbraní a kostry koní.

Na video z odstřelu jedné nevybuchlé bomby v reportáži TV Nova se můžete podívat ZDE:

https://ww2collection4.webnode.cz/a9-kveten-1945-ve-zdirci/seznam-mrtvych/