Aktualizace!!!

30.01.2016 17:52

65 let názvu obce.

Ze Ždírecké kroniky:

1949

Ždírec nad Doubravkou.
Ježto v Čechách je Ždírců několik, bylo na schůzi MNV usneseno požádati o přídomek "nad Doubravkou", kterýžto název používal sportovní klub ždírecký již řadu let.

1950

... K odlišení od ostatních Ždírců byl jí přidán přídomek "nad Doubravou". Návrh zněl sice "nad Doubravkou" podle protékající říčky Doubravky, avšak snad chybou či neznalostí v Praze bylo vynecháno písmeno "k". Vždyť Doubrava je určitě něco jiného než Doubravka a zdejší lesy není možno zcela dobře nazývati doubravami. Než stalo se.

9. února 1951 byl vyhláškou ministra vnitra o změnách úředních názvů míst v roce 1950, obci Ždírec v kraji Pardubickém, okres Chotěboř, s účinností od 1.1.1950 stanoven název Ždírec nad Doubravou. V těchto dnech je to tedy již 65 let co používá oficiálně svůj nový název. V minulosti se hornímu toku naší říčky obecně říkalo Doubravka, zatímco dolní tok byl na mapách mnohdy označován jako Doubrava. V roce 1970 po vyhlášení chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, kudy zmíněný tok prochází, byl řece dán jednotný název Doubrava. Tedy název pro naši milou říčku zcela nepřípadný, protože "doubravou" byl odjakživa míněn listnatý les, nikoli řeka. To, že představitelé obce počítali s jimi navrženým přídomkem "nad Doubravkou" a nechali si udělat razítka, dokládá hlavička úřední listiny z roku 1962, tedy celých 9 let po oficiálním schválení  nového názvu obce. :)


Další dnešní aktualizace v těchto sekcích:

Fotografie ze Ždírce a okolí/ Poválečná obnova a budování socialismu - 1 nová fotografie:

ww2collection4.webnode.cz/zdirec-nad-doubravou-a-okoli-v-obrazech/do-roku-1945/#chrudimska-1955-jpg

Kdysi a dnes - 2 nové fotografie:

ww2collection4.webnode.cz/fotogalerie/zdirec-nad-doubravou-a-okoli-v-obrazech/kdysi-a-ted%cb%87/#a30-leta-1-jpg

...nenechme minulost zapadnout...